wincentyPodążając za myślą znanego pedagoga i specjalisty z zakresu dydaktyki Wincentego Okonia „Jeżeli nauczyciel pragnie pokazać uczniom określone przedmioty i zjawiska…, organizuje wycieczki. Mimo, że naruszają one normalny tok pracy szkolnej, mają duże walory wychowawczo-dydaktyczne. Umożliwiają uczniom zdobycie dokładnych wyobrażeń o życiu przyrody i ludzi w bliższym i dalszym środowisku, dostarczając im głębokich i niezapomnianych przeżyć, (...) rozwijają zdolność obserwacji, samodzielność, przyczyniają się do kształtowania naukowego poglądu na świat.” nauczycielki fizyki i matematyki w naszej szkole działając zgodnie z harmonogramem projektu unijnego „Nowoczesna szkoła drogą do sukcesu” w ramach programu finansowanego ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej  zorganizowały 19 września 2018r. wycieczkę do Ośrodka  Szkoleniowo-Badawczego w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (jednostka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie). Tematem przewodnim naszej wycieczki była Energia Słońca. Wszyscy mogli dowiedzieć się czym jest Słońce i jaką pełni rolę, jakie są sposoby i możliwości wykorzystania  energii słonecznej.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy,  jedni brali udział w warsztatach dotyczących eksperymentów związanych ze słońcem i możliwością budowy autek solarnych,  potem sprawdzeniu możliwości tych pojazdów, a następnie na powietrzu brali udział w przejażdżkach gokartami solarnymi (zaobserwowaliśmy, jak chłopcy jeździli szybko i odważnie, a dziewczęta z większą ostrożnością). Druga grupa rozpoczęła pobyt w Ośrodku od zajęć w terenie, gdzie na podstawie ekologicznych  kart pracy bawili się w podchody. Zakończyliśmy nasz pobyt w Ośrodku pieczeniem kiełbasek przy ognisku i odpoczynkiem nad stawem, w którym wszyscy wypatrywali pływające żółwie.