Rodzicu !  Co trzeba wiedzieć o WSZAWICY

Rozpoczął się rok szkolny, a zatem przypominamy rodzicom o profilaktyce zapobiegania wszawicy u dzieci.
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołującą zmiany skórne na głowie człowieka. Najczęściej wszy przenoszą się podczas przytulania, stykania się głowami, korzystania z tych samych przyborów do czesania (grzebieni, szczotek, gumek do włosów, spinek), noszenia pożyczonych od osoby z wszawicą czapek i szalików, a nawet podczas spania we wspólnej pościeli. Jednocześnie warto pamiętać, że codzienny kontakt z osobą mającą wszy nie wystarczy do tego, aby wszy zagościły na naszej głowie.

• Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, że nie wolno korzystać z cudzych szczotek • do włosów, zakładać czapek/szalików koleżanek/kolegów ponieważ może to spowodować przeniesienie na głowę wszy od innych osób. Codziennie czesz i szczotkuj włosy
• Związuj długie włosy swojego dziecka lub noś krótką fryzurę.
• Pielęgnację skóry głowy i włosów ułatwi krótka fryzura.
• Myj skórę głowy i włosy w miarę potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.
• Używaj wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów.

Wszawica może przydarzyć się każdemu , nie jest oznaką braku higieny osobistej. W walce z wszawicą ważna jest profilaktyka czyli zapobieganie.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie:

2019 Copyright Szkoła Podstawowa w Lubianie Rights Reserved