egzamin 2021

Rekrutacja do klas I i oddziału przedszkolnego

Platforma edukacyjna

classroomoffice

Proponowane linki

lektury

zoo

matma

Dzwonki lekcyjne

08.30  -  09.15

09.25  -  10.10

10.20  -  11.05

11.15  -  12.00

12.20  -  13.05

13.15  -  14.00

14.10  -  14.55

Drodzy uczniowie

Ostatnio pisałyśmy o tradycjach i zwyczajach Wielkanocnych w Polsce. Teraz w ramach zajęć świetlicowych przedstawiamy jak Wielkanoc czyli Easter wygląda na Wyspach Brytyjskich.

Wielkanoc jest bardzo popularna na Wyspach Brytyjskich. Jednak w krajach anglosaskich świętuje się te dni zupełnie inaczej niż w Polsce. Korzenie Wielkanocy w Wielkiej Brytanii wywodzą się jeszcze sprzed czasów chrześcijańskich. Angielska nazwa tych świąt, Easter, pochodzi od imienia anglosaskiej bogini wiosny, Eostre. W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia koszyczków z jedzeniem. Są za to inne, bardzo ciekawe zwyczaje

Pace Egg Plays – organizowane we wsiach i małych miejscowościach przedstawienia z motywem zmartwychwstania. Ich bohaterem jest święty Jerzy, czyli patron Anglii. Scenariusz przedstawień przebiega według określonego schematu. Święty Jerzy walczy z wrogami, lecz w końcu zostaje zabity przez łotra imieniem Toss Pot. Zostaje jednak wskrzeszony przez medyka.

Egg rolling – ta popularna wielkanocna zabawa polega na ściganiu się w toczeniu jajek. Znana jest też w krajach anglosaskich pod nazwą pace-egging, od staroangielskiego słowa pasch oznaczającego święto paschy. Egg rolling tradycyjnie odbywa się co roku w wielu brytyjskich miastach. Zabawa ta jest też dorocznie organizowana przez Biały Dom w Stanach Zjednoczonych.

Egg hunt – wielkanocna gra przeznaczona dla dzieci. Polega na szukaniu ukrytych świątecznych jajek. Mogą być to czekoladowe jajka lub pojemniki w kształcie jaj ze słodyczami w środku. Czasem dzieci szukają też gotowanych na twardo, tradycyjnych pisanek. Przeważnie są one ukryte w ogrodzie lub w innych miejscach na świeżym powietrzu. Gra może też odbywać się w pomieszczeniach.

Egg dance – znana także pod nazwą hop-egg tradycyjna wielkanocna zabawa. W czasie gry na podłodze rozkładane są jajka. Zadanie polega na tym, aby tańczyć wśród nich, starając się, aby jak najwięcej pozostało nieuszkodzonych. Inną formą zabawy było wytoczenie jajka z miseczki, a następnie nakrycie go naczyniem. Wszystko to należało zrobić przy pomocy nóg, bez dotykania go rękoma.

Poznaj angielskie słownictwo związane z Wielkanocą

Easter, Easter Day – Wielkanoc

Easter Bunny – króliczek, który przynosi dzieciom wielkanocne prezenty

easter basket – koszyczek z prezentami, przynoszony przez króliczka

easter eggs – jajka wielkanocne, pisanki lub jajka czekoladowe

hot cross bun – słodka bułka ze znakiem krzyża, tradycyjny przysmak spożywany w Wielki Piątek

crucifixion – ukrzyżowanie

resurrection – zmartwychwstanie

The Last Supper – Ostatnia wieczerza

Good Friday – Wielki Piątek

lamb – baranek

chick – kurczaczek

Na koniec życzenia Wielkanocne

May your Easter be filled with lots of Easter eggs,

presents from the Easter bunny,

blessings from Jesus Christ

and most of all happiness that lasts for a life time.

We are sending lots of love on your way.

Happy Easter to you.

Niech Twe święta wypełnią jajka wielkanocne, prezenty od zajączka, błogosławieństwo od Jezusa Chrystusa i przede wszystkim radość, która będzie trwać po wieki. Przesyłamy moc miłości. Wesołych świąt wielkanocnych.

Ewa Krysiak-Massopust i Ewelina Skrodzka-Łuciów

Biblioteka szkolna na Facebooku