deklaracja OBIADY (do pobrania)

HARMONOGRAM DOŻYWIANIA

11.10-11.20 I danie (zupa) - klasy I-VIII
11.30-12.00 Grupy 0 "a"
12.05-12.20 II danie - klasy I-VIII

OPŁATY  ZA DOŻYWIANIE z góry do 15 każdego miesiąca

2,00 zł za jeden dzień - zupa

6,00 za jeden dzień - drugie danie

Regulamin stołówki szkolnej

I. PODSTAWA PRAWNA

Dz.U.2018.0.996 – Art. 106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo Oświatowe oraz Statut Szkoły Podstawowej w Lubianie

II. UPRAWNIENIA DO KORZYSTANIA ZE STOŁÓWKI SZKOLNEJ

1. Stołówka jest miejscem spożywania posiłków przygotowanych przez pracowników kuchni szkolnej dla uczniów.
  2. Do korzystania z posiłków w stołówce szkolnej uprawnieni są:
    • uczniowie, wnoszący opłaty indywidualne
    • uczniowie, których dożywianie dofinansowuje OPS oraz inni sponsorzy.
  3. Stołówka szkolna należy do instytucji żywienia zbiorowego zamkniętego i dlatego żywi tylko uczniów Szkoły Podstawowej w Lubianie.

III. ODPŁATNOŚĆ ZA OBIADY

1. Opłatę za obiady należy uiszczać z góry do 25 dnia każdego miesiąca   żywieniowego. Opłaty dokonujemy w świetlicy szkolnej lub na konto Szkoły Podstawowej w Lubianie. Osoby, które nie dokonają wpłaty w terminie, stracą możliwość korzystania z obiadu od dnia następnego, bez możliwości odliczenia kosztów tego obiadu.
  2. Organ prowadzący szkołę może zwolnić rodziców uczniów albo pełnoletniego ucznia z całości lub części opłat za żywienie w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny lub w szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych.
    W tym celu dyrektor Szkoły przygotowuje listę uczniów wymagających pomocy w formie posiłku i przekazuje ją do Ośrodka Pomocy Społecznej w Pełczycach w celu przyznania pomocy w postaci dożywiania. Wniosek taki może złożyć również rodzic dziecka bezpośrednio do OPS w Pełczycach.
  3. Zwolnienie z opłat o którym mowa w ust. 2 może nastąpić w związku z :
    • śmiercią rodzica ( prawnego opiekuna),
    • udokumentowanymi wydatkami ponoszonymi z chorobą lub niepełnosprawnością członka rodziny,
    • zdarzeniem losowym (pożarem, powodzią, wichurą, kradzieżą)
    • innymi uzasadnionymi sytuacjami życiowymi i losowymi.
  4. Zwolnienia z opłat dokonuje się po przedstawieniu dokumentów poświadczających wystąpienie w/w okoliczności.  Zwolnienie to przyznaje się na czas określony.
  5. Koszt jednego obiadu ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym.
  6. W przypadku nieterminowego regulowania należności będą naliczane ustawowe odsetki za zwłokę zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  7. Cena obiadu uwzględnia: koszt surowca – tzw. wsad do kotła,  ustalony na podstawie obliczeń dokonanych w danej placówce, po uwzględnieniu cen rynkowych produktów oraz liczby stołujących się.
  8. Nieobecność ucznia w szkole lub rezygnacja z posiłku powinna być wcześniej zgłoszona w sekretariacie szkoły lub u intendenta. Koszt niewykorzystanych obiadów odliczony będzie  przy opłacie za następny miesiąc jako odpis.
  9. Odpis za niewykorzystany obiad przysługuje osobie, której ciągła absencja w szkole wynosi od trzech dni oraz została zgłoszona u intendenta lub w sekretariacie placówki.

IV. ZASADY ZACHOWANIA W STOŁÓWCE SZKOLNEJ

1.    Stołówka szkolna jest miejscem spożywania posiłków przygotowanych przez pracowników kuchni szkolnej dla uczniów.
    2.    Obiady wydawane są podczas dwóch przerw o godzinie 11:05 dla uczniów klas I-III oraz o godzinie 12.05 dla uczniów klas IV-VIII.
    3.    Grupa przedszkolna spożywa obiad o godzinie 11.30
    4.    Podczas oczekiwania na wydanie obiadu uczniowie ustawiają się w kolejce z zachowaniem dystansu.
    5.    Stołówka wyposażona jest  w urządzenie do dezynfekcji rąk.
    6.    Z posiłków można korzystać jedynie w stołówce.
    7.    Podczas wydawania obiadów zabrania się pobytu w pomieszczeniach: świetlicy szkolnej i stołówki osobom nie spożywającym posiłków, w tym również rodzicom uczniów.
    8.    Po spożytym posiłku naczynia i sztućce należy odstawić do wyznaczonego okienka.
    9.    Opłaty za obiady należy uiszczać z góry  do 15-ego każdego miesiąca żywieniowego.
    10.     Podczas pobytu w stołówce uczniowie zachowują się kulturalnie!
    ◦    spokojnie poruszają się na stołówce,
    ◦    zachowują porządek przy odbiorze dania oraz przy oddawaniu naczyń,
    ◦    zachowują się cicho ( nie rozmawiają głośno, nie używają wulgaryzmów, słów obrzydzających jedzenie czy też gestów i odgłosów nie stosownych),
    ◦    należy zostawić porządek po sobie (odnieść talerze, zostawić czyste miejsce na stoliku i pod nim, zasunąć krzesło),
    ◦    szanować naczynia i sztućce ( nie wyginać, nie dziurawić, nie malować)

V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. O wszystkich sprawach związanych z organizacją dożywiania decyduje dyrektor szkoły.
  2. Regulamin wchodzi w życie 07.03.2019r.

Dz.U. 2018 poz. 996
OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZEC ZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 maja 2018 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo oświatowe
Art. 106.

1. W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła może zorganizować stołówkę.
  2. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne.
  3. Warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
  4. Do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej, o których mowa w ust. 3, nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki.
  5. Organ prowadzący szkołę może zwolnić rodziców albo pełnoletniego ucznia z całości lub części opłat, o których mowa w ust. 3:
    1) w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny;
    2) w szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych.
    6. Organ prowadzący szkołę może upoważnić do udzielania zwolnień, o których mowa w ust. 5, dyrektora szkoły, w której zorganizowano stołówkę.